Alanyagroup.com: Antalya Gezilecek Yerler

“Attalos Yurdu” mazmunına mevrut Antalya, II. Attalos aracılığıyla kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet müstakil halde bulunan site, yemeden içmeden ardından korsanların eline güzeştetir. M.Ö. 77’de Komutan Servilius Isauricus aracılığıyla Roma topraklarına acımasızlmış ve M.Ö. 67’de Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlamlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan site, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve muhteşem bir inkişaf göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik haklara göre Antalya ve çevresinde, günümüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en kalburüstü yeridir” dediği şehre gnaşiyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca otokton ve yabancı turiste nesil sahipliği yaratıcı Antalya, zamanı ve kültürel turizme dikkat duyanlar karınin tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca pek çok medeniyete nesil sahipliği yaratıcı bu nadide site, beyaz zehir bayraklı plajları ile de bayağı popüler. Antika kentleri, kendine has lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden kalburüstü 13 yeri sizin karınin listeledik. Eğer siz de yaz tatili karınin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız seyahat maksatınıza bu bölgeleri eklemenizi referans ediyoruz. İşte birbirinden dörtköşe Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi hakkındalayacak ilk önem Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile yanında hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, ardından belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin ardından bölgede önem saha surlar makroletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları kurma edilmiş. Tek sokaklarını gezmenin birlikte çok dörtköşe başüstüneğu Kaleiçi, zamanı dokular beyninde gezmekten sağlık alanlar karınin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuklu izleri ile tarihe gezi edebilir ve maksat kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene otokton ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Tümsekli ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda önem saha katıksız doğal gaz kaynağından binlerce yıldır çıkan alevler kadim Yunanistanlı Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” mazmunına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline ızdırapr ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan kellelı, keçi gövdeli, uzun hayvan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile harpmaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak karınin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı kavuşum yedi karşı dibine gönderir. Ancak Chimera gömüldüğü kavuşum 7 karşı altından alevler saçdamızlık devam değer. Rum’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın kavuşum yedi karşı dibinden fışçevre alevleridir. Öte taraftan Bellerophontes’in zaferini tebrik etmek karınin Olympos’da bir yarış komplo edilir. Atletler Chimera’nin hınçiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, günümüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Rum’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş evet.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Vakit Kulesi şehrin tam göbeğinde önem allıkır. Zamanı cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm aracılığıyla hediye edilmiştir. II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Paşa aracılığıyla yaptırılan Vakit Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye icra vekili burçlarında önem allıkır. Antalya Vakit Kulesi`nin zeminden tepe noktasına vasıl yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Esbak zamanlarda baştan aşağı sahiplik inşaı dövme demirden bir sayaç mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 yılında yeniden değaksiyontirilmiştir. Esbak sayaç mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının önem aldığı bir çan kalıktır. Vakit Kulesinin yıldız cepheında ise çıkıntı halinde bir çıpa önem allıkır. Bu demirin aksiyonlevi ise idam edilen kişgelecek çağ boyu halka teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin ılımlı kısımlarında önem allıkıyor. Ayak tabanı Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda yapıldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilgilendiren. Zamanı yapının dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Selçuklulara ilgilendiren sıfır hareketsiz eser olmasının semtı gün Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden günümüze vasıl ender yapılarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içerisinde bozma olan fresk izlerine rastlamak olanaklı. Kilise günümüzde bir tam halinde vikaye altına münfailtır.

Antalya vip transfer

Kemer transfer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir